Za co pośrednik bierze pieniądze?

To pytanie, które często zadają sobie klienci zanim przystąpią do współpracy z Pośrednikiem.

Niestety, często spotyka to zawody, które wykonują „usługi niematerialne”.

Jeśli nie widać uszytej sukienki, wstawionego okna lub pomalowanej ściany, wydaje się, że taki wykonawca zlecenia nic dla nas nie robi. Często słyszę takie opinie o notariuszach, radcach prawnych, czy właśnie pośrednikach finansowych czy też pośrednikach w obrocie nieruchomościami.

Postaram się w skrócie przybliżyć naszą pracę.

Za co więc pośrednik bierze pieniądze? – ZA BEZPIECZEŃSTWO TWOJEJ TRANSAKCJI

Na prace pośrednika składają się różne czynności - te widoczne i te wykonywane w zaciszu biura, albo w terenie.

Pierwsza z nich, ta najbardziej widoczna, choćby w postaci ofert, to budowanie bazy danych zarówno nieruchomości jak i potencjalnych kupujących. Sprzedającemu często wydaje się, że znalezienie kilku zainteresowanych kupujących jest bardzo proste. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tych kilku kupujących to efekt miesięcy pracy agencji. Z drugiej strony – znalezienie odpowiedniej nieruchomości też nie jest łatwe i szybkie. Przygotowanie aktualnej bazy danych mieszkań, domów, gruntów czy też lokali komercyjnych, to praca wielu osób, które codziennie przyjmują je do sprzedaży. Wiąże się to z wizytą w takim domu czy też mieszkaniu, zrobieniem szczegółowych zdjęć i opisów, a w przypadku gruntów wizytą w Urzędzie Gminy lub Katastrze.

Oczywiście najważniejsze jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Kto jest właścicielem, czy nieruchomość ma jakieś obciążenia, albo czy ktoś trzeci nie rości sobie do niej praw. Jakie dokumenty należy przygotować do wykreślenia dawnych wpisów w KW, o których często sprzedający nie ma nawet pojęcia.

W świetle nowych przepisów choćby o obrocie ziemią rolną,  także ich znajomość i szukanie klienta, który będzie mógł nabyć daną nieruchomość jest bardzo istotna

Druga czynność pośrednika to promocja oferty i jej prezentacja zainteresowanym klientom. Czasem doradzimy pomalowanie ścian, odświeżenie fug w łazience, a czasem zasadzenie kwiatów na balkonie. A to wszystko żeby zwiększyć atrakcyjność oferty. Każda z tych podpowiedzi może przecież w efekcie wpłynąć na ostateczną cenę nieruchomości. Wiemy też gdzie daną nieruchomość należy najlepiej promować – bo trafnie oceniamy do jakiego klienta dana oferta jest skierowana.

Ważne jest też odbieranie telefonów, o każdej porze dnia, w niedzielę i święta, wieczorami i wczesnym rankiem. Odpowiadanie na czasem zaskakujące pytania, umawianie wizyty, dopasowanie terminu odpowiedniego, dla każdej ze stron. Czas poświęcony na prezentację nieruchomości, niejednokrotnie związany z rezygnacją  z prywatnych planów.

Gdy już znajdzie się potencjalny nabywca nieruchomości wówczas następuje kolejny etap pracy pośrednika. To negocjacje i ustalenie warunków transakcji. Nieruchomości to duży zakup wiążący się z wielkimi emocjami. Profesjonalny pośrednik, mający za sobą wiele transakcji służy radą, pomaga rozstrzygnąć spory , łagodzi nieporozumienia, wskazuje rozwiązania jakie stosuje się w praktyce i w końcu pomaga zredagować dokument z ustaleniami dotyczącymi samej transakcji.

Ostatni etap pracy pośrednika to przygotowanie samej umowy sprzedaży nieruchomości. Tutaj najważniejsze jest bezpieczeństwo klientów. Dlatego pośrednicy w obrocie nieruchomościami wskazują wszystkie zagrożenia i eliminują je gromadząc odpowiednie dokumenty dotyczące nieruchomości. Przy sprawach bardziej skomplikowanych konsultujemy się z prawnikami i notariuszem, tak aby obydwie strony transakcji były odpowiednio zabezpieczone. Na tym etapie bardzo ważna jest pełna informacja dotycząca tego co w konsekwencji przyniesie sprzedaż lub zakup nieruchomości.

Sprzedający dowiaduje się np. jakie podatki musi zapłacić od transakcji. Czy pozbywając się gruntu nie będzie musiał wnieść do gminy tzw. opłaty planistycznej i ile ona będzie wynosić. A jeśli nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym to jakie dokumenty trzeba uzyskać od banku, który ów kredyt przyznał. Kupującego informujemy ile w rzeczywistości transakcja będzie go kosztować. Jakie opłaty trzeba uiścić u notariusza. Nie chodzi tu tylko o taksę notarialną ale również stosowne podatki. Po umowie przedwstępnej pilnujemy terminów w niej ustalonych . A po zawarciu umowy końcowej pomagamy ostatecznie „wydać nieruchomość” w ręce nowego właściciela.

Zapraszamy zatem do skorzystania z naszych usług.

Gwarantujemy, że z powierzonych nam zadań wywiążemy się najlepiej jak potrafimy, by efekty naszej pracy były w pełni dla Państwa zadowalające i satysfakcjonujące.